Úvod » Čierne čaje » ČIERNY ČAJ BANGLADESH OP (1kg)
Čierny čaj čistý
Bangladesh OP
Lahodný úžitkový čaj, tmavá mierna šálka. Bangladéš leží v Južnej Ázii pri pobreží Bengálskeho zálivu Indického oceánu. Bangladéšom prechádza niekoľko veľkých riek. Veľkú časť územia zaberá úrodná Bengálska nížina, s mohutnou močaristou deltou Gangy a Brahmaputry na juhu krajiny. Vychutnajme si túto skvelú šalku čaju z tejto exotickej krajiny.
Označenie OP znamená – Orange pekoe - čaj získaný z dlhých zašpicatených lístkov, ktoré sú väčšie ako pri FOP. Lístky sa zbierajú, keď sa začínajú otvárať koncové púčiky.
Hlavné účinky čierneho čaju
Čierny čaj obsahuje množstvo látok, ktoré ovplyvňujú jeho chuť, vôňu, farbu a pôsobenie na ľudský organizmus. Obsahuje kofeín, ktorý je v čaji zastúpený približne 4%.
Vitamín B1 prispieva hlavne pri duševnej práci k upokojeniu nervov. Triesloviny dodávajú čiernemu čaju jeho typickú chuť a blahodarne ovplyvňujú činnosť čriev, lebo sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky.
Príprava čierneho čaju
Čierny čaj zalievame 95 – 100 stupňovou vodou. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 čajovú lyžičku sypaného čaju. Následne lúhujeme 2-3 minúty a hneď po precedení podávame.
Čaj pripravený týmto spôsobom povzbudzuje činnosť mozgu, nezaťažuje srdce a krvný obeh. Ak necháme čaj lúhovať 5 minúť (dlhšie sa neodporúča, pretože čaj horkne a tmavne), uvoľňujú sa do čaju triesloviny, ktoré povzbudzujúci účinok kofeínu tlmia a zároveň upokojujú črevá, žalúdok a podporujú činnosť tráviacich orgánov. Blahodarne ovplyvňujú činnosť čriev, lebo sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky.
Každý kvalitný čaj môžeme zaliať aj viac krát. Ďalší nálev zalievame ešte keď sú lístky teplé a necháme čaj lúhovať vždy približne o 2 minúty dlhšie. Najlepší výsledok dosiahneme pri čistých čajoch. Pri ochutených čajoch je výsledná kvalita ďalšieho nálevu nižšia.
Krajina pôvodu – Keňa
Hlavné mesto: Dháka, Rozloha: 144 000 km2, Počet obyvateľov: cca 157 914 627
S 50 miliónmi kilogramov čaju ročne sa Bangladéš drží v prvej desiatke najväčších producentov čaju na svete. Na celosvetovej produkcii sa potom podieľa dvoma percentami. Čaj sa zberá od marca do novembra celkom v troch hlavných zberoch. Bangladéš produkuje čierny čaj, kvalitou veľmi podobný indickému čaju. Prevažná väčšina ho ide na domácu spotrebu (83 percent) - sto dvadsať miliónov Bengálcov ho vypije ako nič.